Erasmus+ projekt nam poleg novega znanja omogoča tudi nova poznanstva. Tako smo se preko projekta povezali z dvema osnovnima šolama, v Grčiji in na Finskem. Izvedli smo mali skupen projekt povezovanja in spoznavanja kultur. Učenci z vseh treh šol so pripravili kratke predstavitve velikonočnih običajev in si izmenjali velikonočna voščila. Naša so videti takole.
0 Comments
Med zimskimi počitnicami smo tri učiteljice - Lucija, Petra in Sergeja, obiskale osnovno šolo St. Patrick's Primary School v majhnem mestecu Crossmaglen na Severnem Irskem, tik ob meji z Republiko Irsko. Imele smo priložnost izkusiti pravo irsko gostoljubnost - učitelji in učenci nam niso le na široko odprli vrata svojih učilnic, ampak so nam tudi omogočili spoznati Severno Irsko in njene tradicije. Tekom tedna smo dodobra spoznale njihov izobraževalni sistem, v učilnicah pa smo z zanimanjem opazovale, kako poteka pouk pri njih. Še posebej smo bile pozorne na to, kako otroci v šoli razvijajo svojo bralno in naravoslovno pismenost. Verjetno pa bi bilo marsikateremu učencu pri nas všeč, kako pogosto in na koliko različnih načinov pri pouku uporabljajo digitalno tehnologijo. V okviru projekta Erasmus+ v 1.a in v 1.c ( pod mentorstvom učiteljic Nine in Bojane) izvajamo senzomotorične vaje, ki prispevajo k boljši koncentraciji in k boljši medsebojni povezanosti učencev. So odlične vaje za razvijanje opismenjevalnih zmožnosti, hkrati pa omogočajo ustvarjanje sproščenega delovnega okolja, v katerem se učenci lažje in bolje učijo.
Skupina učencev 5. razreda se je udeležila angleške bralne čajanke, na kateri smo spoznavali nove angleške besede, skupaj prebrali knjigo in rešili spletni nalogi bralnega razumevanja. Seveda pa čajanka ne bi bila čajanka, če se ne bi tudi malce posladkali, le namesto čaja smo pili bezgov sok ;) V letošnjem šolskem letu smo prvič organizirali in izpeljali tabor Tudi jaz zmorem, ki je namenjen opolnomočenju učno in socialno šibkih učencev. Gre za tridnevni dogodek, tekom katerega smo se lotili ogromno zanimivih dejavnosti: urili smo se v pomnjenju, se učili učinkovitih metod učenja ter pri tem spoznali, kakšen je naš osebni slog učenja, literarna besedila smo spoznavali na manj konvencionalne načine, iskali podatke s pomočjo različnih virov (od leksikonov in slovarjev do spleta), spoznavali uporabnost matematike v vsakdanjem življenju (npr. pri peki piškotov). Spotoma pa se nam je zgodilo še marsikaj lepega: igrali smo se socialne igre, se nasmejali domislicam drug drugega, si pogledali film Kapitan Fantastični, ki nam je pomagal razmišljati o drugačnosti ter pomenu unikatnosti vsakega posameznika. Kako navdušiti učence 8. razreda za sodelovanje pri bralnem tekmovanju Knjižni molj (Bookworms)? Poskusili smo z angleško bralno čajanko - skupaj smo prebirali knjige, si pripravili skodelico čaja in se posladkali s piškoti. Na koncu pa še reševali spletni test, povezan s prebranimi knjigami. Pri izbirnem predmetu Španščina 2 smo se z učenkami odločile sodelovati pri španski bralni znački. Branje knjige smo si popestrile tako, da smo organizirale bralno čajanko - ob soku, tortilla čipsu in guacamole omaki so šle tudi španske besede lažje v glavo. Za nami je že drugi tečaj, namenjen pripravi na mobilnosti. Tokrat smo bile udeleženke še bolj govorno aktivne, kar je pripomoglo k smeha polnemu vzdušju. Zdaj smo prepričane, da se ne bomo izgubile oz. če slučajno se, bomo našle pot nazaj. In kar je še bolj pomembno: tudi lačne ne bomo! Na koncu smo prisluhnile tudi izkušnji prve mobilnosti - seveda v angleščini. Nataša in Vesna sta nas navdušili in komaj čakamo, da se po nova znanja in izkušnje podamo tudi same. Za nami je prva mobilnost v okviru Erasmus+ projekta Tudi jaz zmorem. Vesna Lukežič in Nataša Govekar sva odpotovali na Islandijo. Med 11. in 17. novembrom sva se udeležili petdnevnega tečaja, Smart Teachers Play More, v Reykjaviku. Glavni cilj tečaja je bil Učenje, razvijanje samozavesti in kreativnosti skozi igro, gibanje in čutila. Naše predavateljice Kristin, Sarah in Felicity so pripravile odličen tečaj. Z udeleženkami iz vse Evrope pa smo si delile mnoge izkušnje pri delu z otroki. Naučile smo se veliko novih pristopov, kako spodbujati motivacijo za učenje in narediti učenje bolj zabavno ter učinkovito. V okviru naše priprave smo se odločile, da bomo osvežile naše znanje angleščine, kar nam bo prišlo prav na mobilnostih izven Slovenije.
Naša Alenka je pripravila odličen tečaj (ki se bo še nadaljeval), ob katerem smo širile besedni zaklad in predelale fraze, ki se tičejo nas samih, našega doma (domovine), šolskega dela in slovenskega izobraževalnega sistema. Da se bomo na pot podale opogumljene z novim (ali osveženim) znanjem! |
OŠ Polje |
ERASMUS+ |
Osnovna šola Polje
|
© COPYRIGHT 2015. ALL RIGHTS RESERVED.
|