V šoli opažamo porast rabe naprav in upadanje empatije, neprespanost učencev in odvisnost od naprav. Raziskave kažejo, da štiri petine slovenskih najstnikov spi premalo. V Safe.si raziskavi o vplivu interneta na duševno zdravje mladostnikov pa je več kot polovica najstnikov v osnovni in srednji šoli poročala, da jim zaradi uporabe telefona, aplikacij in družbenih omrežij primanjkuje spanca. V spletnem seminarju je doc. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med, specialistka otroške nevrologije in pediatrije ter ESRS somnologinja z evropsko diplomo s področja medicine spanja, ki deluje v okviru Centra za motnje spanja v Ljubljani, predstavila problematiko spanja pri mladostnikih, vpliv interneta nanjo in podala nasvete za starše, kako poskrbeti, da bo najstnik čim bolj naspan ter posledično zadovoljen, zdrav, uspešen in varen. - ZGO ustno ocenjevanje
- DKE test 8. 11. (preverjanje pred počitnicami 25. 10.) - izbirni predmet nemščina preverjanje 7. 11. (test 14. 11.) - SLJ domače branje - knjigo nujno prebrati do 9. 11. - GEO preverjanje 21. 11. (test 28. 11.) Danes so vsi sedmošolci prejeli v dar knjigo Modri otok. Letos to knjigo prejmejo učenci v celi Sloveniji.
Knjigo morajo prebrati za domače branje do 9. 11., saj bo naslednji dan dejavnosti na ta dan povezan ravno s to knjigo. Iz domačega branja bodo prejeli oceno pri slovenščini. V razmislek še tole: Knjižničarka: "Koliko knjig imate doma?" Učenec 7. a: " Nič." Knjižničarka: "Kaj je večje, vaša knjižna polica ali vaš TV doma?" Večina učencev 7. a dvigne roko... Knjižničarka: "Znanstveno dokazano je, da nadpovprečna raba mobitela uničuje možganske celice." Učenec 7. a: "Brat, jaz sem že mrtev." Knjižničarka: "Knjiga morda izgleda debela, a so črke malce večje kot običajno in s svojo vsebino vas bo pritegnila, ker nagovarja ravno najstnike in opisuje zanimiv, fantastičen svet." Učenec 7. a: "To jaz v lajfu ne bom prebral." Učenka 7. a: "Učiteljica, jaz to rabim dva meseca, da preberem." Učenec 7. a: "To bom prebral enkrat (ker moram za oceno) in nikoli več, lahko potem stran vržem." Knjižničarka nam je govorila o pomenu knjig in o tem, kakšno bogastvo so za nas. Podučila nas je, da so tudi športniki znanstveno dokazano bolj uspešni, če berejo. Pohvalila je tiste, ki berejo, in povedala, da je prepričana, da bodo nekateri knjigo prebrali že ta vikend. Hkrati pa je izrazila zaskrbljenost nad tem, da nekateri iz razreda še vedno berejo zelo netekoče, kot da bi se šele učili glasnega branja... Starši, naročite učencem 7. a, da vam na glas preberejo eno stran iz knjige - tako se boste na lastna ušesa prepričali, kako jim gre glasno branje, hkrati pa morda vsebina k branju pritegne tudi vas. Nenazadnje še vedno poteka tudi bralna značka za odrasle ;) https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfby4w3OXbFkg9h-Gzpvr1UXR3Vf1huloc5cXI9OB94vo2Y1A/viewform V petek bomo spoznavali ljubljanska gledališča. Prevoz je naročen, zato ne potrebujete Urbane. Prihod v šolo je malce prej kot običajno (poglejte na oglasno desko pri zbornici!), malico boste vzeli s seboj in je predvidena tekom dneva dejavnosti (okoli 11h - če ocenjujete, da boste pred tem lačno, jejte zgodnji zajtrk doma!).
Spremljajte vremensko napoved in prinesite dežnik. Obujte čevlje, v katerih vam bo udobno in suho, saj boste približno uro in pol preživeli zunaj v centru mesta. - trenutno poteka ustno ocenjevanje NAR
- MAT preverjanje 20. 10. (test 27. 10.) - naravna števila, ulomki, računanje z ulomki, seštevanje in odštevanje - DKE preverjanje 25. 10. (test 8. 11.) - TJA ustno od 23. 10. dalje Po počitnicah: - ZGO ustno ocenjevanje - izbirni predmet nemščina preverjanje 7. 11. (test 14. 11.) - GEO preverjanje 21. 11. (test 28. 11.) Uprava za zaščito in reševanje, v sodelovanju z Gasilsko zvezo Slovenije, Združenjem slovenskih poklicnih gasilcev, Slovenskim združenjem za požarno varstvo ter Zavodom za gozdove Slovenije, vodi projekt Oktober – mesec požarne varnosti. V tem obdobju se posvečamo ozaveščanju prebivalcev o ključnem pomenu požarne varnosti, tokrat s poudarkom na preprečevanju požarov v naravi.
Spodaj izpostavljamo nekaj osnovnih napotkov:
Na današnji dan, 10. oktobra, obeležujemo svetovni dan duševnega zdravja. Letos poteka pod sloganom “Duševno zdravje je univerzalna človekova pravica.” Za svoje duševno zdravje je treba skrbeti ne le danes, ampak vsak dan, vse življenje. Kot poudarjajo psihologi, ga lahko vzdržujemo z vsakodnevnim gibanjem, zdravo prehrano, kvalitetnim spancem, prijetnimi aktivnostmi, tehnikami sproščanja, ohranjanjem kakovostnih odnosov z drugimi, pa tudi tako, da pomagamo drugim.
Raziskave kažejo, da veliko otrok s svojo stisko še vedno ostaja samih. Prisluhnimo jim, pogovarjajmo se z njimi. Kot so zapisali na Zvezi prijateljev mladine Slovenije: “Morda se nam odraslim včasih zdijo skrbi otrok majhne in nepomembne, vendar otrokom niso. Tisto, kar je otrokom v pomoč, je naš čas in naše zanimanje za njihovo doživljanje. Naše besede, da jih slišimo, vidimo, razumemo in da so takšni, kot so, povsem v redu. Naša odgovornost je, da jih podpremo in ustvarimo okolje, v katerem se bodo lahko izrazili in razvijali v samozavestne, empatične in odgovorne posameznike.” Okrnjena udeležba na prijetnem sprehodu, ki se je začel s hladno meglo in končal s toplim soncem :) Smo v Tednu otroka (2. do 7. 10.). Letošnji teden nosi naslov ZAKAJI IN ZATOJI RADOVEDNOSTI. Poslanico je tokrat napisal dr. Miha Kos (slika spodaj).
Radovednost nas predrami v odkrivanje sveta okoli nas. Zadovolji jo igrivo raziskovanje, ki nas nagradi z novimi spoznanji. Radovednost mehča naše sodbe in nam pomaga svet razumeti na svež način. |
8. aVesna Grosučilnica 13 Archives
October 2024
|
OŠ Polje | 8. a |
Osnovna šola Polje
|
© COPYRIGHT 2015. ALL RIGHTS RESERVED.
|